רכב חשמלי למען איכות הסביבה

שימוש ברכב חשמלי בתור רכב תפעולי הוא צעד יוצא דופן לקראת סביבה נקייה ובריאה יותר. מי שמכיר מקרוב את תחום איכות הסביבה יודע עד כמה שינויים מן הסוג הזה משמעותיים וחשובים. רכב הפועל עם חשמל אינו מזהם, אינו מרעיש, ולא יוצר משקעים בלתי הפיכים בקרקע או באוויר.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא תמיד רכבי גולף, קלנועיות ורכבים תפעוליים אחרים פעלו על בסיס מנגנון חשמלי. תקנות התעבורה קובעות כי רכב תפעולי הוא כל רכב למעט רכב פרטי ורכב ציבורי, בין אם מותקן עליו ציוד ובין אם לא. מבחינת החוק, גם אין הבדל בין רכב תפעולי המוביל מטען לבין רכב המסיע נוסעים, כל עוד הוא פועל באיזור מסוים. איזור זה נקרא "איזור רכב תפעולי", ובו ישנו תמרור המסמן את הכניסה והיציאה.

לא רק רכב תפעולי

קפיצת הדרך הסביבתית נערכה, כאשר התגלה כיצד להשתמש בטכנולוגיה מודרנית ומתקדמת על מנת להפוך רכב חשמלי לרכב תפעולי, למען איכות הסביבה, וגם למען הלקוחות בעצמם. רכבים אלו מיוצרים כיום בדגמים רבים לשירות הלקוח:

–        רכב עם מרכב קצר

–        רכב עם מרכב ארוך

–        רכב שטח

יתרה על כך, יש גם אוטובוסים חשמליים המתוכננים ומיוצרים כייעודיים להסעת נוסעים. אוטובוסים ורכבים אלו מגיעים עם רמת מפרט נוחות ובטיחות גבוהה. הם עומדים בכל דרישות משרד התחבורה, עוברים מבחנים במעבדות, ונמצאים תחת פיקוח של קציני בטיחות בתעבורה.

גם שומרים על הסביבה וגם נהנים מאבזור מלא

הדור החדש של הרכבים מוכיח כי איכות הסביבה לא צריכה לבוא על חשבון תנאים. בכל כלי הרכב ישנה סביבת נהג ונוסעים ייחודים, לרבות מושבים ארגונומיים, משענות יד קבועות מאלומיניום, לוח מחוונים הכולל מד טעינה, מד מהירות ונוריות בקרה ואזהרה. הרכבים מיישמים את כל המסקנות של דורות קודמים בתחום הרכב, תחת קורת גג אקולוגית. חלק מדגמי האוטובוסים לדוגמא מציבים סטנדרטים חדשים בכל הנוגע אל אבזור, לרבות:

–        שמשה קדמית מזכוכית מחוסמת תקנית

–        מגב חשמלי

–        צמיגים גדולים ורחבים

–        חישוקי פלדה ו-4 בלמי דיסק הידראוליים

–        חגורת בטיחות

–        מערכת תאורה

–        מראות צד אינטגרליות

–        רדיו דיסק

–        כיסוי חורף בהרכבה על מסילות צידיות

בכל הנוגע אל רכבים תפעוליים, הם משלבים הסעת נוסעים עם משאות או מטענים. ישנם כלי רכב דו-מושביים עם ארגז משא קצר, כלי רכב עם 4 מושבים, וכלי רכב עם מושב אחורי הנפתח לארגז משא. הרכבים חולקים מרכב משותף עם רכבי הגולף החשמליים המוכרים, כולל מפרטי הנוחות והבטיחות. הם מתוכננים לנשיאת משקל של עד 350 ק"ג, שומרים על יציבות גם בתנאי דרך ונהיגה קיצוניים, ובעלי יכולת תמרון מרשימה.

לסיכום, את הרכב החשמלי אפשר למצוא כיום לא רק במגרשי הגולף או איזורי התפעול. בתי חולים, מחסנים, ולא מעט לקוחות פרטיים משתמשים בהם כדי לשמור על איכות הסביבה מבלי לפגוע בחווית הנהיגה.

This entry was posted in אנרגיה ירוקה. Bookmark the permalink.

2 Responses to רכב חשמלי למען איכות הסביבה