פינוי פסולת לשמירה על איכות הסביבה

פינוי פסולת הפך בשנים האחרונות לעניין מורכב, וזאת עקב המודעות ההולכת וגוברת לשמירה על איכות הסביבה והטבע. אם בעבר פינוי פסולת היה עניין שחובבים עסקו בו בצורה פיראטית, הרי שכיום ישנם חוקים ותקנות המסדירים את תחום פינוי הפסולת בישראל, ואלה נאכפים בצורה המאפשרת לכולנו חיים בריאים וטובים יותר.

האדם יוצר פסולת מסוגים שונים, ואת אלה יש לפנות למקומות שונים, ובמקרים רבים ניתן למחזר פסולת זו על מנת לעשות בה שימוש בדרכים חדשות. כך נהוג כיום בפסולת של בקבוקי פלסטיק וזכוכית, במוצרי נייר, במוצרי מתכת ובניין שונים וכדומה. בנוסף לתנופת המיחזור הגדולה שהחלה בארץ לפני כמה עשורים, גם הפינוי עבר שידרוג, וכיום על מנת לפנות פסולת צריך לעבוד עם רשיון מיוחד ולהעביר את הפסולת לאתרי הטמנה מורשים בלבד. לא עוד שפיכת פסולת בניין או פסולת ביתית בשולי אזורים חקלאיים, אלא פינוי מקצועי ונקי רק לאתרים מורשים ולמפעלי מחזור שונים.

פינוי פסולת בניין

אחד מסוגי הפסולת שהיוו בעייה חמורה מבחינת פינוייה היתה פסולת בניין. בעבר היו קבלנים רבים נוהגים לשפוך את פסולת הבניין בתצורה לא חוקית בשטחים פתוחים הרחק מעין השומר על החוק, אבל כיום המצב שונה לחלוטין.

פסולת בניין היא פסולת הנוצרת עקב עבודות בנייה או הריסה של מבנים הכוללת בלוקים, בטון, ברזלים, ערמות אדמה, מרצפות, לוחות גבס, לוחות שיש, חומרי פלסטיק שונים, חומרי איטום, חומרי עץ, צבעים, דבקים וכיוצא באלה. רבים מחומרים אלה מסוכנים לאדם ולטבע, ולכן יש לפנות אותם לאתרים מורשים בלבד, על מנת להטמין את מה שאינו ניתן למיחזור, בצורה כזו שלא תפגע באיכות הסביבה וחיי האדם.

כאשר פסולת בנייה אינה מפונה כראוי היא יכולה להוות מפגע ממשי בתחומים הבאים:

  • מפגע תברואתי במקומות מאוכלסים
  • להרוס את השטחים הפתוחים השייכים לכולנו
  • להוות סכנה ממשית עקב היותם חומרים מסוכנים למגע, ומסוכנים לקרקע ולאדמה.

על מנת להתמודד עם המפגעים הללו חוקקו חוקים המסדירים את נושא הפינוי של פסולת זו, וכל מועצה מקומית או אזורית חייבת להקצות שטחי הטמנה מיוחדים לשם כך. את הפסולת יש להעביר תחילה לאתרי גריסה לשם מיחזור ומיון הפסולת למרכיבים שונים וכדומה. קבלני פינוי של פסולת בניין מחוייבים לעמוד בתקנות אלה, ועליהם להיות בעלי רישיון לפינוי הפסולת.

פינוי פסולת מסוגים שונים

פסולת בניין אינה הפסולת היחידה שזוכה לטיפול נקודתי. גם פסולת תעשייתית מקבלת התייחסות פרטנית באשר לדרכי הפינוי שלה, וכך גם לגבי פסולת גזם שונה, פסולת גינה וכיוצא באלה. כיום ישנם עזרים רבים על מנת לפנות פסולת ממקומות שונים, החל ממיכלי האשפה הירוקים הביתיים, ועד למכולות מיוחדות לפסולת בניין או פסולת תעשייתית, וכן מגוון רחב של רכבים ייעודיים, שכל תפקידם הוא פינוי פסולת בדרך היעילה והמהירה ביותר.

This entry was posted in פסולת. Bookmark the permalink.

Comments are closed.