פינוי פסולת- החוק שאתם חייבים לדעת עליו

ע"פ החוק במדינת ישראל, על מנת לקבל היתר בנייה, יש להציג טופס התקשרות עם אתר פינוי פסולת ולהצהיר על כמות הפסולת שהולכת להיות מפונה. אז למה בעצם החוק קיים, מה העונש למי שיעבור על החוק ומי אחראי על פינוי הפסולת?

למה חוק פינוי הפסולת קיים?

חוק פינוי הפסולת הוא חוק חשוב שנחקק מסיבה אחת פשוטה: הנזק הרב שנגרם לסביבה בעקבות אי פינוי פסולת לאתרים מוסדרים. על איזה נזק מדובר? כ-900 אלף טון פסולת הנזרקת באתרים לא מוסדרים גורמת לנזקים כבדים לבעלי חיים ולזיהום האוויר, המים והאדמה שלנו. בעלי חיים נחנקים, נחתכים או נרמסים בגלל פסולת הבניין המושלכת בשטחי המחייה שלהם, הפסולת מזהמת את הקרקע ומשם גם את מי התהום שלנו ופסולת בניין המתלקחת גורמת למוות של בעלי חיים, הרס של צמחים, חריכה של הקרקע וזיהום האוויר שכולנו נושמים עם חומרים רעילים ומסרטנים הנפלטים מחומרי הבניין.
העונש של מי שיעבור על החוק הוא במקרה הטוב קנסות כבדים ובמקרה הפחות טוב, מאסר. חשוב להבין שאם שכרתם חברה שעובדת בצורה לא חוקית, חלק מהאשמה תיפול גם עליכם ולא רק על החברה ששכרתם.

מי אחראי על פינוי הפסולת?

פסולת

ע"פ החוק בעל ההיתר הוא האחראי על פינוי הפסולת (מכאן גם הסיבה לפסקה הקודמת). אין זה אומר שאתם אלה שחייבים לפנות בעצמכם, פיזית, את הפסולת אלא רק האחריות עליה היא עליכם.
אז מי מפנה בפועל את הפסולת?

ישנן חברות קבלן המתמחות בפינוי פסולת. ישנם סוגים רבים של פסולת (פסולת אלקטרונית, גזם, פסולת רטובה וכד'), לכן עליכם לוודא שהקבלן אכן מתעסק גם עם פינוי פסולת בניין. לאחר שיצרתם קשר וחתמתם על הסכם עם קבלן הפינוי (שיצר קשר עם אתר פינוי פסולת מוכר), עליכם להגיש את טופס האישור לעירייה על מנת לקבל את היתר הבנייה. לאחר קבלת ההיתר תוכלו להתחיל לשפץ או לבנות וקבלן הפסולת יספק לכם את כל מה שתצטרכו על מנת לעשות זאת, החל ממכולות לפינוי פסולת ועד לשינוע הפסולת במשאיות ייעודיות אל האתר המורשה.

כמה עולה פינוי פסולת?

הכל תלוי בכמות הפסולת. כמות הפסולת משפיעה על גודל מיכל הפינוי ועל כמות הפעמים שהמשאית צריכה לנסוע אל אתר הפינוי ולחזור ממנו. בנוסף, המחיר מורכב גם מעלויות של דברים כמו שרוולים לפינוי פסולת, שעות עבודה של נהגי בובקט או טרקטור (במידה וצריך) וכד'. המחיר מגיע לכמה אלפי שקלים וכמובן משתנה גם בין חברה לחברה ולכן כדאי לעשות השוואת מחירים בין מספר חברות ולא ללכת לראשונה שמוצאים.
חשוב לזכור שפינוי הפסולת בצורה חוקית צריך להיעשות לא רק בגלל הקנס שתקבלו אם לא תעשו זאת, אלא בעיקר כי זה יותר בריא לנו ולסביבה שלנו שצריך לשמור עליה.

This entry was posted in פסולת. Bookmark the permalink.

Comments are closed.