פינוי אסבסט למען איכות הסביבה

פינוי והחלפת גגות אסבסט מבטיחים סביבה נקייה ובטוחה יותר. אלו פעולות המתאימות בעיקר לבתים פרטיים, אך המודעות לאיכות הסביבה הפכה אותן לחלק חשוב גם בהתנהלות של עסקים ומוסדות ציבור.

אסבסט נחשב חומר מזהם הנישא באוויר ונמצא לעיתים אפילו בתוך מי השתייה. סיבי אזבסט ברקמת הריאה של אדם ממוצע יוצרים נזקים בלתי הפיכים, מתגשים ליצירת סיבים גדולים ונכנסים למערכת הנשימה. החשיפה אל אסבסט קיימת ברוב ערי העולם המערבי, וניתן לייחס אל חשיפה כזו סוגים רבים של מחלות:

–        אסבסטוזיס הנגרמת כתוצאה מצלקות על רקמת הריאות

–        סרטן המסותליאמה המתפתח באיזור חלל החזה, הקרביים או איזור הלב

–        סרטן בית הקול

התכונות המועילות של האסבסט והעובדה שהוא עמיד לאש, חום ומים הפכו אותו למוצר פופולארי בתעשיית הבנייה. אסבסט יכול להימצא במגוון גדול של חומרי גלם ומוצרים כגון אריחי ויניל, זפת, קירות חיצוניים ופנימיים, נעליים ועוד. בישראל נהוג היה להשתמש באסבסט לצורך בניית גגות וריפודם.

פינוי אסבסט לצורך החלפת גגות

כיום תופעות הלוואי המלוות את השימוש באסבסט ידועות ומוכרות, ולכן קיימת אפשרות לבצע פעולות פינוי אסבסט. ההשפעה של פינוי והחלפת גגות אסבסט היא מיידית ויעילה. מלבד אלו הנמצאים תחת קורת הגג, האסבסט פוגע גם בעוברים ושבים, בבעלי חיים ובסביבה.

אחת האופציות המומלצות עבור פינוי אסבסט באה לידי ביטוי בתהליך של פירוק הגג. לאחר מכן ניתן להחליף את האסבסט בגג מחומר אחר, אשר אינו מסוכן לסביבה ולבני אדם. פינוי זה מתבצע על ידי אנשי מקצוע בעלי הכשרה וניסיון. על מנת לערוך את הפינוי צריכים אנשי המקצוע לפרק את הגג בעדינות, להקפיד על פינוי אל תוך מכולות ייעודיות ולמנוע חשיפה והתפזרות של החומר באוויר. מעבר לכך, אסבסט הוא חומר שביר אשר יכול להתנפץ לרסיסים גם לאחר מגע יד עדין. חומרים בהם נמצאים סיבי אסבסט הם מקור לחשש סביבתי חמור. לא רבים יודעים זאת, אך גם מוצרים, אשר עשויים אסבסט שאינו סיבי משחררים את החלקיקים אל הסביבה ולכן יוצרים זיהום.

מי יכול לבצע פינוי של אסבסט?

על מנת למצוא חברה העוסקת בפינוי אסבסט יש לבדוק את הקריטריונים הבאים:

א. רישיון והסמכה לפינוי ופירוק גגות אסבסט

ב. פיקוח קפדני ושיתוף פעולה עם מעבדות ניטורים

ג. החלפה של גגות תוך יישום קירוי חדש בעזרת איסכורית, PVC, פנל מבודד ועוד

ד. אפשרות להריסת מבנים תוך כדי פינוי של אסבסט והטמנתו כנדרש בחוק

ה. טיפול במפגעי אסבסט צמנט ואסבסט פריך

ו. אפשרות לקבלת שירות ארצי

לסיכום, לקוחות פרטיים, מוסדות, עסקים, מועצות מקומיות, וכל מי שנמצא במגע עם אסבסט צריך לשקול את האפשרות של החלפת גגות. בתי ספר ומוסדות ציבוריים רבים סובלים גם הם מחשיפה לאסבסט, ולכן כדאי לטפל בנושא מוקדם ככל האפשר.

This entry was posted in חומרים מסוכנים. Bookmark the permalink.

Comments are closed.