פארק תעשייה ירוק: קיסריה – תעשייה לצד קיימות

תי

בישראל 2015 ניתן למצוא לא מעט אזורי תעשייה המשמשים בית לחברות הייטק, מפעלים, משרדים ומבנים לוגיסטיים. בד"כ מבנים אלו ידועים כצרכנים גדולים של אנרגיה, וכבעלי פוטנציאל גדול להזיק לסביבה ולאזור בו הם ממוקמים. אולם, בניגוד לשנים עברו, כיום ישנה מודעות גבוהה יותר לנושא – ופארקי תעשייה חדשים לוקחים ברצינות את נושא השמירה על הטבע והקיימות.

אחד מאזורי התעשייה החדישים ביותר בתחום, ממנו ניתן ללמוד כיצד יש לשלב נכונה בין שמירה על הסביבה מאידך, ושימוש בקרקע לצרכי מסחר וייצור מצד – הוא פארק התעשייה קיסריה. הפארק ממוקם בין העיר קיסריה לפרדס חנה ויושב על אקוויפר החוף. בשל עובדה זו, בעת הקמתו הושם דגש מיוחד על שימוש בטכנולוגיות ידידותיות לסביבה בכל שטחי המסחר הממוקמים בתחומו.

משרדים ירוקים להשכרה

על מנת לחסוך בחשמל, בחר פארק העסקים להשתמש בטכנולוגיית LED חדשנית במבני התעשייה המוצעים בו להשכרה. שימוש בתאורה זו, העשויה להגיע לתוחלת חיים של עד 50,000 שעות לנורה לא רק חוסך בנורות עצמן אלא גם מוריד את צריכת החשמל לכדי 80% פחות – וכאשר מדובר בקנה מידה תעשייתי של מפעלים ומחסנים אשר עובדים שעות רבות ודורשים אור רב – החיסכון בפגיעה בסביבה הוא עצום.

דר

שמירה על מי התהום ממפעלים

מאז הקמתו, השקיעה הנהלת הפארק כ- 20 מיליוני שקלים בניטור מי התהום בקרבת אזור התעשייה. ומידי שנה משקיעה כ – 2 מיליון שקלים בפעילות ניטור ובקרה על אלמנטים הקשורים באיכות הסביבה לצד פעילויות הסברה ועידוד טכנולוגיות ירוקות. בנוסף פעולת הנהלת הפארק בשיתוף עם חברת "גלובל פאוור" להקמת תחנות כח ירוקות וידידותיות לסביבה.

גישה נוחה לפארק – תחבורה חסכונית

על מנת לעודד שימוש בתחבורה ציבורית חסכונית – ולמנוע עוד פקקים ופליטת גזי חממה ממכוניות פרטיות, הוקמה בחלקו הצפוני של אזור התעשייה תחנת רכבת אליה ניתן להגיע מתחנות צפוניות כגון חיפה וגם מאזור תל אביב ודרומה. בנוסף – לטובת העובדים והאורחים ישנו שירות "שאטלים" היוצא הן מפרדס חנה – כרכור והן מאור עקיבא העיר הסמוכה. כך למעשה חוסכים במקומות חניה, בדלק, בכסף ובזמן.

כי

ירוק אפילו ביחס לאירופה

משלחת אירופית אשר ביקרה בפארק העסקים ציינה כי מעולם לא נתקלה במחויבות כה רבה לשמירה על הסביבה מצד אזור תעשייה. גם לא במפעלים באירופה שם חוקים נוקשים בהרבה מאלו הקיימים בארץ.

This entry was posted in אנרגיה ירוקה and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.