מחזור נייר לטובת איכות הסביבה

שימוש במוצרי עץ לצורך הדפסת מוצרים, הזמנות, כרטיסי ביקור, עיתונים, עלוני פרסום וכדומה פוגע בצורה ניכרת באיכות הסביבה. יש לזכור כי עבור כל הפקת דפוס נכרתים עצים בכל רחבי העולם. כמות העצים הנכרתת עולה מדי שנה, תהליך הצמיחה הטבעי אינו עומד בקצב, ואפילו המחירים של מוצרי הדפוס עולים. בנוסף, הפקות דפוס ושימוש בעצים פוגעים בסביבה האקולוגית של עשרות מינים וזנים מיוחדים של חיות. כריתת העצים משבשת את סגנון החיים ומצמצמת את איזורי המחייה. למזלנו, ניתן לתעל את ההתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות ואת המודעות לאיכות הסביבה, וכך לנצל את היתרונות של נייר ממוחזר.

בעזרת תהליך מחזור פשוט יחסית אפשר למנוע אחוז משמעותי מהפגיעה באיכות הסביבה. כיום אפשר למצוא את תהליכי המחזור בענפי תעשייה רבים, כגון רכב, מסחר, יצוא, קרטונים ועוד. תרגום של תהליכי המחזור לתחום הדפוס משפיע על כל אחד מאיתנו בצורה ישירה. בעזרת נייר ממוחזר ניתן לשמור על כמויות ההדפסה הקיימות, מבלי לפגוע באיכות הסביבה או לגרום לנזקים בלתי הפיכים.

כיצד מתבצע מחזור יעיל?

הבעיות העיקריות של העידן המודרני הן עודף צריכה ופגיעה בכדור הארץ, ושימוש בנייר ממוחזר הוא חלק חשוב מאוד בפיתרון. תהליך המחזור מתקיים בצורה פשוטה וכולל מספר שלבים:

1. ריסוק נייר ישן בתוך מים

2. יצירת עיסה נוזלית

3. פרישה של העיסה הנוזלית על פני רשת לייבוש בשכבה דקיקה

4. המתנה לייבוש וקילוף מן הרשת

המוצר הממוחזר המתקבל מתוך התהליך הוא בעל שימושים רבים. למרות שתהליך המחזור גורם לפירוק של הסיבים ולפגיעה באיכות, ניתן לנצל אותו לצורך הדפסה של עלונים, מגזינים, עיתונים ועוד.

מי אחראי על המודעות לאיכות הסביבה?

חשוב להגביר את המודעות בקרב הציבור לחשיבות המחזור. אין טעם להשוות בין האיכות של מוצר ממוחזר לבין מוצרי דפוס רגילים, ולכן הדגש צריך להיות על ההשלכות הנלוות: אזרחים שיבינו כי כל תהליך מחזור מונע כריתה של עצים ופגיעה באיכות הסביבה, יסכימו לוותר על עובי הגליון עליהם הם מדפיסים, וכך לתרום למאבק הגלובאלי.

היבט נוסף של המאבק למען איכות הסביבה בא לידי ביטוי בגיוס בעלי המקצוע עצמם. המדינה ורשויות רלוונטיות באגף לאיכות הסביבה צריכות לעשות הכל על מנת לעודד בתי דפוס להשתמש במוצרים ממוחזרים. תהליך המחזור צריך להיות מסובסד, מהיר ויעיל. המחזור הוא אינו פריבילגיה או תופעה חולפת, אלא מרכיב מרכזי בעתיד של כולנו. התגייסות לטובת מחזור ושימוש נכון במוצרי עץ צריכה להיות גורפת. לא אמורים להיות הבדלי דת, מין, מסורת או תפיסות פוליטיות בין המשתמשים במוצרים ממוחזרים.

לסיכום, המחזור הוא פיתרון יעיל אשר מוכיח את עצמו במאבק למען השמירה על איכות הסביבה. היות ומוצרי נייר ימשיכו להיות חלק מהחיים שלנו, מומלץ לאמץ את פתרונות המחזור מוקדם ככל האפשר, וכך למנוע נזקים חמורים.

המידע מוגש באדיבות פייפרנט העוסקת בשיווק נייר וקרטון ממוחזר.

This entry was posted in נייר וקרטון. Bookmark the permalink.

One Response to מחזור נייר לטובת איכות הסביבה