מדוע כדאי ללמוד הנדסת הסביבה – מה לומדים ואיפה?

מתוך מגוון אפשרויות הלימוד, יש רק תחום אחד שבו קפטן פלאנט פוגש את שרלוק הולמס – הנדסת הסביבה. אם אתם טיפוסים שמתלבטים מה ללמוד, אך רוצים להציל את כדור הארץ וחובבי מחקר וחקירות, כדאי לכם לשקול ברצינות את האפשרות של לימודי תואר ראשון בהנדסת הסביבה.

מהנדסי איכות הסביבה מתמקדים בשמירה על בני האדם ועל כדור הארץ מפני פסולת, מים וקרקע רעילים ומפני זיהום אוויר. הכל התחיל במה שנקרא ‘The Great Stink’, כן, הסירחון הגדול, אותה מגפת כולרה בלונדון במאה ה-19. בעקבות הריח הנורא והמחלה המתפשטת, שכרו הרשויות את שירותיו של ג׳וזף בזלגט (Joseph Bazalgette), כדי שינהל את הקמת הביוב העירוני הראשון מסוגו. לכן, בהשוואה לדיסציפלינות האחרות, הנדסת הסביבה היא דיסציפלינה חדשה למדי, אבל היא צומחת במהירות. לפי המומחים עד שנת 2022, הצורך במהנדסי סביבה יגדל בכ-15%-12%.

אז היכן לומדים? תוכלו ללמוד הנדסת סביבה במספר אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות מובילות ברחבי הארץ כמו אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים או במסגרת לימודי הנדסה בטכניון.

מה לומדים בדיוק? מעבר למטרה הסביבתית הנעלה, יש גם עבודה רבה ולימודים מאתגרים שאין לזלזל בהם, אז הבה נהיה יותר ספציפיים: תכניות הלימודים לתואר ראשון בהנדסת הסביבה כוללים בין היתר קורסים בביולוגיה, כימיה, פיזיקה ומתמטיקה. החלק הכיפי יותר הוא זה שתזכו לעשות עבודות מעבדה ועבודות שטח, ולראות במו עיניכם איך התיאוריות קורמות עור וגידים ומגיעות לידי פתרונות. מלבד הידע האקדמי והתיאורטי, הלימודים יאפשרו לכם לפתח מיומנויות אחרות, חשובות לא פחות כמו יצירתיות, כישורי פתרון בעיות, כישורים בינאישיים טובים וכישורי קריאה וכתיבה טכניים.

למעשה, תואר ראשון בהנדסת סביבה מקנה לבוגרים ידע עיוני וכלים מעשיים כדי שיוכלו להתמודד עם בעיות סביבתיות ולמנוע בעיות ונזקים עתידיים בתנאים משתנים. במסלול זה הסטודנטים לומדים מגוון נושאים, כגון בקרת איכות מים, קרקע ומים, אספקת מים, הידרולוגיה, מערכות שפכים, איכות האוויר, מטאורולוגיה, ניהול חומרים מסוכנים, תרמו-דינמיקה, בקרת זיהומים אטמוספריים, דיני איכות הסביבה, ביוטכנולוגיה סביבתית, מנהל סביבתי ועוד.

ומה לגבי הקריירה? קודם כל, ישנן 3 תעשיות גדולות המעסיקות באופן קבוע מהנדסי סביבה:

  1. שירותי אדריכלות למיניהם.
  2. שירותי ניהול וייעוץ.
  3. השלטון המקומי, האזורי והממלכתי.

לכל אלה, הוסיפו את כל העסקים העובדים עם חומרים כימיים וביולוגיים מסוכנים, וזקוקים לצוות משלהם של מהנדסי איכות הסביבה ותגיעו בעצמכם למסקנה שמדובר באינספור הזדמנויות תעסוקתיות שמבטיחות גם רמות שכר גבוהות. לבסוף, שתי סיבות חשובות נוספות לבחירה בלימודי הנדסת הסביבה:

  • לסייע להתגברות על אסונות טבע – המודעות להשפעות השליליות של ההתנהגות האנושית על הסביבה, נמצאת במגמת עלייה וכאן חשיבותכם כמהנדסי סביבה היא רבה.
  • מדובר בתחום רבגוני ביותר – הנדסת סביבה קשורה קשר הדוק להנדסה אזרחית, ושני התחומים מתמקדים בניתוח ובקרה על תקנות הבטיחות של פרויקטים הקשורים לבנייה.​
This entry was posted in כללי, מוצרים ירוקים. Bookmark the permalink.

Comments are closed.