לפני הכל: איכות הסביבה

פארקי תעשיה ומסחר הפכו בשנים האחרונות לפופולאריים על פני מפת העולם המערבי, וגם בישראל, הם נחשבים לאחד מהמייצגים הבולטים של התנופה המואצת בתחומי המסחר והתעשייה. עם זאת, אחת הנקודות היותר רגישות הנוגעות לתפעולם של פארקים ייעודיים המהווים כר פורה לפעילות מסחרית ותעשייתית ענפה מתמקדת בתחום איכות הסביבה.

מהם פארקי תעשיה ומסחר?

פארקי תעשיה ומסחר הינם פארקים ייעודים ורחבי ידיים המאכלסים בתוכם מבנים בסדרי גודל משתנים ומציעים מגוון משרדים להשכרה, מבחר מרכזים לוגיסטיים המותאמים באופן קפדני לצרכיו הלוגיסטיים של כל עסק ושלל שירותים נלווים המאפשרים לכל עסק במתחם לנצל את מיטב משאביו להתייעלות עסקית אופטימלית מבלי צורך לעסוק בצדדיו התפעוליים הפחות מהותיים של העסק כדוגמת ניקיון שוטף, תחזוקת תשתיות, אבטחה ושמירה ועוד. לרוב, בפארקים מסוג זה ישולבו גם מתחמי פנאי לרווחת העובדים ובהם חנויות מסוגים שונים, מסעדות ועוד ולעיתים קרובות ימוקמו בהם גם סניפי בנקים שונים, לנוחיות העובדים במתחם. לפארקים ייעודים בתחומי התעשייה והמסחר יתרונות מהותיים רבים ההופכים אותם למבוקשים בכל קנה מידה הן בישראל והן מחוץ לגבולותיה, אך, מנגד, החיסרון המשמעותי המאפיין אותם הינו הסיכון הסביבתי המוחשי הנלווה לפעילותם, כאשר, ככל שהפארק ממוקם קרוב יותר לאוצרות טבע חשובים, למקורות מי תהום, לשמורות טבע ועוד, הסיכון הסביבתי הנלווה אליהם רב יותר והופך את פעילותם לבעלת איום ממשי על הסביבה ועל איכותה.

כיצד ניתן למזער את הנזק הסביבתי?

כאזורים סגורים המפעילים בתוכם עסקים רבים מתחומי התעשייה, הסיכון הסביבתי העולה מפארקי תעשיה ומסחר הוא טבעי. עם זאת, ניתן בהחלט לפעול למזעור מקסימלי של הנזק הסביבתי באמצעות הקמת מערך ייעודי להגנה על הסביבה אשר יהיה אחראי על ניטור פעילות העסקים השונים שבמתחם ואשר יעמיד בראש סולם העדיפויות את המודעות לשמירה על איכות הסביבה. בין היתר, ניתן לפקח על התכנון והפיתוח של התשתיות הציבוריות באופן שימזער את הנזק הסביבתי, לקבל אל הפארק רק עסקים ומפעלים אשר מחויבים לעמידה בכלל הקריטריונים האקולוגיים הדרושים, להקפיד לכל אורך הדרך על התאמה לרף הדרישות של משרד הבריאות ושל המשרד לאיכות הסביבה, להתקין מתקנים ייעודיים לטיפול בפסולת ולנהל פיקוח מתמיד שיבחן באופן שוטף סוגיות חשובות כמו רמת הפליטות לאוויר, אופי ורמת השפכים, השימוש בחומרים מסוכנים, אופי הליכי הייצור, רמת הרעש ועוד.

מה חשוב לבדוק לפני בחירת לוקיישן בפארק ייעודי?

אם השמירה על איכות הסביבה עומדת בראש מעייניכם ומנחה את פעילותכם העסקית או התעשייתית, חשוב ומומלץ לבדוק מראש את רמת הניטור הקיימת בכל פארק תעשיה ומסחר אשר רלוונטי מבחינתכם ולהעדיף באופן גורף את הפארק המנהל מערך ניטור ובקרה קפדני במטרה לשמור ככל האפשר על איכות הסביבה, תוך חתירה למזעור אופטימלי של הנזקים העשויים לנבוע כתוצאה מהפעילות התעשייתית השוטפת במקום.

This entry was posted in בנייה ירוקה. Bookmark the permalink.

Comments are closed.