כריתת עצים

ישראל נחשבת לאחת המדינות הבודדות בעולם שבהן מצויים כיום יותר עצים מאשר בעבר. נתון זה נובע מכך שקיימת מודעות גבוהה לחשיבות שיש בשימור צמחים ובקיום אוכלוסייה משגשגת של עצים. אך לעיתים אין מנוס, לפעמים יש צורך אמיתי לכרות עצים ובדיוק לכן אנחנו כאן.

אז למה לכרות עצים?

ישנן סיבות שונות שמולידות את הצורך לכרות עצים למרות הרצון להימנע מכך –

  • בנייה בשטח צמחייה – כאשר מעוניינים לבנות בשטח שיש בו צמחייה יש למצוא פתרון לעצים שצומחים בו. במקרה של עצים שיש לשמר, ניתן להעביר אותם כמו שהם למשתלה באופן זמני או קבוע.
  • מפגע בטיחותי – עצים עלולים להוות מפגע בטיחותי כאשר השורשים שלהם פוגעים בתשתיות ובצנרת שמתחת לאדמה או שהענפים מתחככים בחוטי חשמל. במקרה כזה, אין מנוס מלכרות את העץ ולעקור את שורשיו בכדי להגן על התשתיות ועל בטיחות הסביבה.
  • מפגע אסתטי – יש לטפל גם בעצים שגדלים פרא ושולחים ענפים לכל עבר כאשר הם פוגעים במראה הסביבתי וזאת, על מנת להחזיר לסביבה את המראה האסתטי הקודם.
  • הצלת עצים – כן, כן, לפעמים יש צורך לכרות חלקים שונים מהעץ לצורך הצלתו. לגזום חלקים חולים ולסלק כאלה שמפריעים לו להתפתח.

גם אם נראה לכם שאתם יודעים, רק מומחים כורתים!

התהליך של כריתת עצים נחשב למורכב מאוד ואינו עניין לחובבנים כלל. ולמרות שהיא יכולה להיראות כפעולה פשוטה למדי עבור אנשים שמתמצאים קצת בצמחים, אז זהו שלא. כריתת עצים מחייבת מיומנות גבוהה, עד כדי כך שאפילו גננים שמתעסקים הרבה בתחום אינם מורשים לעשות זאת. ויש לכך שתי סיבות עיקריות –

  1. יש צורך לוודא כי גם לאחר הכריתה תהיה אפשרות של צמיחה מחודשת בצורה טובה מבלי שהעצים יפגעו בסביבה או בנוף.
  2. לצורך כריתת עצים יש להשתמש במכשירים בטיחותיים מאוד על מנת שלא לסכן את בני האדם שנמצאים בסביבה כמו גם את הגוזם עצמו. ואלו, אינם נמצאים ברשותם של גננים פשוטים.

מה אומר החוק לגבי כריתת עצים?

בשנים האחרונות קיימת מודעות גבוהה ליתרונות של סביבה ירוקה וכתוצאה מכך, הופכת כל כריתה של עץ לעניין ציבורי. אז נכון שזו לא הבחירה המועדפת, אך – כאמור – לעיתים אין ברירה ויש לכרות עצים או חלק מהם בשל דרישות שונות. יש לציין, כי כריתת עצים בחובבניות ושלא לצורך אסורה על פי חוק.
הרשות שיכולה להתיר כריתת עצים היא משרד החקלאות וקק"ל. תפקידו של פקיד היערות מטעם רשות זו הוא להעניק אישורים להעתקה או לכריתה של עצים גם אלה שנמצאים בשטח פרטי. יש לציין, כי לעיתים לא תאושר כריתת עצים אלא רק העתקה שלהם למקום חלופי. את רישיונות הכריתה יש להציג בפני מי שמעוניין לוודא כי הכריתה אכן נעשית באופן חוקי.

כריתת עצים – עבודה למקצוענים בלבד

כריתת עצים יכולה להתבצע רק על ידי גוזם עצים מומחה שמחזיק בתעודה מטעם משרד החקלאות ובנוסף, היא מחייבת אישורים שונים מטעם הרשויות.
גוזמי עצים מקצועיים יודעים ליישם את המומחיות שלהם בפועל ולבצע את עבודתם על הצד הטוב ביותר

  • עבודה מקצועית בשטח: הכוללת עבודה מדויקת בשיטות עבודה מתקדמות ובכלים חדישים תוך שמירה על שלמותה הסביבה ושל הצמחייה הנותרת מסביב לעץ.
  • הקפדה על כללי בטיחות: בסביבת העבודה יכולים להימצא תשתיות שונות, מבנים שעלולים להינזק ועוברי אורח שיכולים להיפגע חלילה. על כן יש צורך לנהוג במשנה זהירות ולשמור על כללי הבטיחות.
  • התנהלות ישרה ואמינה: קבלת היתרים חוקיים לכריתת עצים מטעם הרשויות וכן פינוי העצים באופן מסודר לאתרים מורשים.
  • זמינות גבוהה: כורתי עצים מקצועיים זמינים להזמנות בשעות רבות של היום וכן במצבי חירום שונים.
This entry was posted in אנרגיה ירוקה. Bookmark the permalink.

Comments are closed.