כך ניתן למנוע זיהום סביבתי שנגרם מהצפות ביוב

הצפות ביוב גורמות לשורה ארוכה של נזקים. הן פוגעות בסביבה בגלל חדירת שופכין למי תהום, יוצרות ריחות לא נעימים בסביבת בתי מגורים ומשפיעות על היעילות של הצנרת. עם זאת, יש כמה דרכים למנוע זיהום סביבתי שנגרם מהצפות ביוב:

א. בניית תשתיות ביוב – תפקידן של תשתיות ביוב הוא לפנות את מי השופכין. התשתיות אמורות להתמודד עם כמויות גדולות של מי שופכין. בעזרת בנייה נכונה של תשתיות ביוב מודרניות אפשר למנוע מלכתחילה את ההצפות. בניית התשתיות נמצאת אמנם תחת תחום האחריות של הרשות המוניציפאלית או המחוזית, אך גם הציבור עצמו נדרש להפעיל לחצים על מנת להבטיח אותה.

ב. תחזוקת תשתיות ביוב – לא מספיק לבנות תשתיות ביוב מודרניות כדי למנוע זיהום סביבתי שנגרם מהצפות ביוב. יש צורך בתחזוקה קבועה ובשירותי שאיבת ביוב שניתנים על ידי אנשי מקצוע. קבלני ביוב למשל אמורים לדעת כיצד לבצע תחזוקה שוטפת עם ביובית. בעזרת ביובית ניתן לשאוב הצפות, לנקות קווי ביוב ולהחזיר אותם למצב תקין.

ג. פינוי מאגרי שופכין – עוד דרך למנוע זיהום סביבתי שנגרם מהצפות ביוב הוא לשאוב ולפנות את מאגרי השופכין. השאיבה מתבצעת על ידי ביובית והפינוי הוא לאתרי הטמנה מורשים. אתרי ההטמנה מפוזרים בכל רחבי הארץ והם פועלים באישור המשרד להגנת הסביבה.

מי אחראי על שירותי שאיבת ביוב?

לקוחות פרטיים שרוצים למנוע הצפות ביוב וזיהום סביבתי צריכים להתייעץ עם הגורם שאחראי על כך. הם יכולים לפנות לקבלני ביוב ולהתייעץ איתם לגבי השירותים הניתנים. אפשרות אחרת היא לרכז את הפנייה לקבלני הביוב יחד עם שכנים מהבניין או מהאזור. במידת הצורך ניתן כמובן לפנות גם לרשות המקומית ולנציגי חברת המים.

מלבד האמור לעיל, האחריות על הצפות ביוב מוטלת מטבע הדברים גם על המשתמשים עצמם. שימוש נכון במערכת הביוב ימנע הצפות וסתימות. הוא יאפשר לביוב לזרום בצורה תקינה ולא ידרוש הפעלת כלים מתקדמים. בעזרת שימוש נכון במערכת הביוב ניתן למנוע זיהום סביבתי, לשפר את איכות החיים ולחסוך בהוצאות גבוהות ומיותרות.

This entry was posted in ביוב ומים. Bookmark the permalink.

Comments are closed.