יתרונות הבנייה הירוקה

הבנייה הירוקה היא ברוח הזמן – בניה אקולוגית, מתוך דגש על בניה בת קיימא שיוצרת מבנה ידידותי לסביבה ומחומרים ידידותיים לסביבה. זאת אומרת בניה ירוקה  משתמשת במשאבים הטבעיים שהטבע זימן לאדם במקום משאבים טכנולוגיים חדישים אשר עולים כסף רב, מקפידה על טביעת הפחמן ומשתמשת במוצרים שיצמצמו את השימוש באנרגיה ומשאבים מתכלים. כך לדוגמא, אדריכל הנכס משקיע מחשבה רבה בטרם הבנייה אודות המיקום בו הבית יעמוד. מחשבה זאת תשפיע על מקור האור שיגיע לנכס, וכמובן תוביל לצמצום אדיר בצריכת החשמל, דבר שישפיע באופן ישיר על החשבונות שעתידים להגיע. בנייה ירוקה עוסקת בתחומים רבים שמשפיעים על חווית הדייר, תוך חשיבות עליונה על שימור המשאבים הטבעיים וצמצום הפגיעה בסביבה למען הדורות הבאים. לכל תחום שכזה יש יתרונות רבים, אותם נסקור במאמר זה.

תאורה – חשיבות כספית לצד חשיבות נפשית
אור טבעי הוא משאב אקוטי לאדם. מעבר לחיסכון בעלות הכספית שיגיע משימוש באור שבחוץ במקום בתאורת הבית החשמלית, רבים מעידים על כך שאור טבעי משפיע בצורה חיובית על בריאותו של האדם ואושרו. משום עובדה זאת, אדריכלים בתחום הבנייה הירוקה דואגים בראש ובראשונה למקם את הנכס שלהם באופן שיאפשר כניסה של אור טבעי, ומלבד זאת- לחלונות גדולים שיאפשרו כניסה מקסימאלית של אור זה.

בידוד – נעים בחורף, בקיץ, בסתיו ובאביב
בידוד טוב בנכס הוא בין הדברים החשובים ביותר. עונות השנה מתחלפות להן במהירות, ובמקום להדליק מזגן מקרר בקיץ ותנור מחמם בחורף, בידוד טוב יאפשר לבית להיות נעים לאורך כל השנה. מלבד העלויות הכלכליות הכבדות הכרוכות בהדלקת אמצעי חימום או קירור, ישנם אנשים שבן רגע נהיים חולים מהשימוש המוגבר בטכנולוגיה זאת. ישנן דרכים רבות לבצע בידוד טוב, כמו הוספת חומר בידוד או קיר גבס בצידו הפנימי של הקיר, או הוספת בידוד ברצפה במקומות בהם האקלים משתנה בתכיפות.

אינסטלציה
בנייה ירוקה מתעסקת בכל אספקט הקשור בנכס, ולכן יש חשיבות אפילו לשימוש באביזרים אשר יעזרו לחסוך באנרגיה ומים. כך, לדוגמא, תוכלו לצמצמם בחשבונות המים על ידי התקנת ברזים חסכוניים. ברזים אלו יאפשרו שליטה מירבית בזרם המים (במטבח, בשירותים, בגינה ועוד) וימנעו מצב של בזבוז מים מיותר. בנוסף, רבים דואגים להתקין מסנן אבנית אשר נמצא בראש הצנרת של הדירה. כך ימנעו תיקונים מיותרים והמים אשר יזרמו לברזים יהיו נקיים וראויים וכמובן על ישי שימוש במערכת מים אפורים להשקיה.

בנייה נכונה היום – עתיד ורוד יותר מחר
אם כן, בנייה ירוקה הופכת את החיים של הדיריים לקלים יותר, חסכוניים יותר ואף מאושרים יותר. שימור משאבי הטבע ורתימתם לתוך הבית יאפשרו מערכת גומלין יחידה במינה, בו שיתוף הם עולה בין האדם לטבע הוא מקסימלי. בניה ירוקה היא הבניה של מחר ומוטב להתחיל בה היום.

This entry was posted in בנייה ירוקה. Bookmark the permalink.

2 Responses to יתרונות הבנייה הירוקה

  1. Pingback: אמיר