התמכרות לסמים – דברים שכדאי לדעת

התמכרות הינה יצירת תלות בדבר מסוים, ואנשים רבים סובלים מסוגים שונים שלה

התמכרות הינה בעצם התלות שיש לאדם מסוים בגורם כלשהו, אשר יכול להיות מעשה, חומר מסוים ואפילו אדם אחר. כיום אנו מכירים סוגים רבים של התמכרויות מהן סובלים אנשים שונים, אולם ההתמכרות המוכרת ביותר, וכן הנפוצה ביותר, הינה התמכרות לסמים, אשר ממנה אנשים רבים סובלים וזקוקים לסיוע בכדי להתמודד עם מצבם.

אז מה כדאי לדעת על התמכרות לסמים?

  • סיבות להתמכרות לסמים: אנשים חושבים כי ישנן כמה סיבות אשר ניתן לרכז ברשימה ואשר הן הסיבה להתמכרות לסמים, אולם לא כך הדבר, וכל מכור מגיע למצב זה מסיבות שונות. למרות האמור, אנו רואים מצבים אשר חוזרים על עצמם לעיתים קרובות יותר, ואשר מובילים במקרים אלו להתמכרות לסמים כגון קשיי התמודדות עם מצבים שונים בחיים, הזנחה נפשית או פיזית של אדם מסוים, לחץ חברתי ועוד, ולכן אנשים אשר סובלים ממצבים אלו בחייהם חשופים יותר להתמכרות מסוג זה.
  • סוגי סמים ממכרים: טעות נפוצה נוספת אשר אנשים מבצעים הינה לחשוב כי ישנם סמים ממכרים וסמים לא ממכרים. חשוב להבין, כי כל דבר יכול להיות ממכר, וכל סוגי הסמים נוטים להיות ממכרים בשל פעולתם על הגוף אשר גורמת לצורכים אותם להרגיש טוב יותר לזמן מה. גם סמים אשר אינם בעלי רכיב הגורם התמכרות פיזית של הגוף לסם עלולים להיות ממכרים, היות והם יוצרים התמכרות נפשית של צורך הסם אשר לא ירצה להפסיק להשתמש בו.
  • התמודדות עם ההתמכרות: כיום ישנן שיטות רבות אשר מסייעות בהתמודדות עם התמכרות לסמים וכן מכונים רבים אשר פועלים בתחום זה, ולכן זה אפשרי ביותר להתמודד עם ההתמכרות ולחזור לנהל חיים רגילים ככל האפשר, אולם בכדי שזה יצליח יש להיות אדם בעל מוטיבציה אשר מעוניין לשפר את מצבו ולהתגבר על המכשולים בדרך.
  • טיפולים שונים: אין דבר כזה טיפול פלאים אשר גורם לאנשים להפסיק להיות מכורים לאחר שעה, אולם בעזרת שילוב בין טיפולים שונים ניתן בהחלט להשיג התקדמות מסוימת, ולאחר תקופה אף להתגבר על ההתמכרות לגמרי. כיום מקובל לשלב בין טיפולים פסיכולוגיים, פיזיים ותרופתיים בכדי לסייע למכורים להתמודד עם מצבם, וטיפולים אלו אכן הוכיחו את עצמם כיעילים. למרות האמור, גם במקרה זה אנו רואים השפעה של שיתוף הפעולה של המטופל, ובמידה והוא לא ירצה להוביל לשינוי במצבו, סביר להניח שלא יצליח להיגמל.

התמכרות לסמים משפיעה על הסובלים ממנה בכל תחומי החיים

התמכרות לסמים הינה בין ההתמכרויות הקשות בין כיום, כאשר אנו רואים את השפעותיה על כל תחומי החיים של הסובלים ממנה- מבחינה כלכלית, נפשית, זוגית, בריאותית ועוד, ולכן חשוב לעשות הכל בכדי להתמודד עמה בצורה הנכונה אשר תאפשר לחזור לניהול אורח חיים נורמלי ומספק.

לקיראה נוספת כנסו לאתר של מרכז רטורנו מרכז גמילה מסמים

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.

Comments are closed.