הובלת חומרים מסוכנים – כך תעשו זאת נכון

הובלת חומרים מסוכנים איננה עבודה שכל בעל משאית יכול לבצע. לשם כך יש צורך ברישיונות מיוחדים, ובציוד מיוחד שמאושר להובלות מסוג זה. אם אתם זקוקים להובלות כאלה, עליכם לבדוק את חברות ההובלה היטב לפני שאתם מחליטים להתקשר עימן ולהתחיל בעבודות.

מי רשאי לבצע הובלות של חומרים מסוכנים

כדי להוביל חומרים מסוכנים על חברת ההובלה להיות מצויידת בכל הרישיונות הדרושים לשם שינוע מטענים באופן כללי, ולהובלת חומרים מסוכנים באופן פרטני. הרשיונות הנחוצים ניתנים על ידי משרד התחבורה ועל ידי המשרד לאיכות הסביבה בכל הנוגע להיתר להובלת רעלים. על החברה לעמוד בכל התקנים של שליטה ובקרה על החומרים המועברים, ועל הנהגים להכיר את כל נוהלי החירום במקרים של תקלות בלתי צפויות בזמן ההובלה. על החברה להתאים את אמצעי השינוע לחומרים המובלים, ומומלץ לעבוד עם חברה בעלת אמצעי אחסנה מתקדמים ומאושרים.

איך לבחור חברה להובלת חומרים מסוכנים

מכל האמור למעלה ברור שיש תנאי סף שאסור לעבוד בלעדיהן. חברה שאינה מצויידות בכל האישורים והרישיונות איננה באה בחשבון בכלל. בנוסף לכך יש לוודא כי חברה כזו היא בעלת מוניטין ונסיון רב בתחום הובלות זה, וכי ניתן לקבל עליה המלצות וחוות דעת מלקוחות שעובדים איתה. חשוב לבדוק באינטרנט כתבות אודות החברה מגורמים נטולי אינטרסים, ואין לסמוך רק על מה שבעלי החברה מספרים על עצמם. הדברים החשובים שיש לשים לב אליהם בבחירת חברת הובלות למטענים מסוכנים הם:

  • נהגים וותיקים ומנוסים ללא עבירות תנועה, וללא היסטוריה של משפטי תעבורה
  • צי רכבים שמותאמים ומורשים להובלות מסוג זה
  • התאמה של תנאי השינוע על פי דרישות משרד התחבורה והמשרד לאיכות הסביבה

הובלות מסוג זה אינן משחק ילדים, ואסור לאף אחד לשחק בחייהם של אנשים כאשר מוטלת עליהם אחריות כבדה כזו. חשוב לזכור כי במקרה של תקלה עלולים אנשים רבים להיפגע כתוצאה משפיכת החומרים המסוכנים. רמת האחריות הנדרשת לשם ביצוע עבודות אלו דומה לרמת האחריות של טייס מטוס נוסעים – אין מצב שהמטוס יתרסק, ואין מצב שהמשאית לא תגיע ליעדה בשלום. האחריות איננה הצהרתית ולא בדיעבד, אלא ברגע ביצוע העבודה עד להשלמתה בהצלחה. אחריות זו מתחילה בבעלי החברה שאמורים לשכור את שירותיהם של נהגים מנוסים ומעולים, שאינם מכירים בביטוי "עשיתי ככל יכולתי", אלא בכאלה שמבינים את גודל האחריות המוטלת עליהם, והיודעים להתמודד איתה בכל מצב.

כיצד מתבצעות הובלות כאלה

הובלות של חומרים מסוכנים מתבצעות בעזרת משאיות תובלה מיוחדות, שיש להן כושר נשיאה גדול במיוחד, כאשר החומר עצמו מועבר בנגררים מיוחדים העשויים נירוסטה. חשוב לדעת, כי עלות הנגרר והמשאית היא ענקית, ולא כל חברה מחזיקה ציוד מיוחד זה להובלות כאלה. בתום ההובלה יש צורך לנקות את מיכלי העברה אלה באופן מיוחד כדי להכין אותם להובלה הבאה.

This entry was posted in חומרים מסוכנים. Bookmark the permalink.

Comments are closed.