בונים ירוק ושומרים על הסביבה

שמירה על איכות הסביבה מתחילה בנו. נכון לעשור האחרון ניתן לראות שמדי שנה המודעות בכל הקשור אל איכות הסביבה ושמירה על סביבה ירוקה, עולה. דבר זה בא לידי ביטוי בכל מיני פעולות אותן הכנסנו לאורח חיינו ובהן נוקטות חברות רבות בישראל.

מדינת ישראל היא מדינה שמתפתחת בתחומים שונים, ביניהם בכל הקשור אל ענף הבנייה. אחת המגמות החשובות ביותר בכל הקשור אל תחום הבנייה היא מגמת הבניה הירוקה אשר משפיעה על חיינו וחיי הסביבה שלנו. במאמר זה נפרט בפני הקוראים אודות שיטת הבניה המכונה 'ירוקה' ונסביר כיצד היא תורמת לשמירה על איכות הסביבה.

בונים בהשפעת הירוק

המטרה של הבניה הירוקה היא להקטין צריכת משאבים וליצור סביבת מגורים נוחה ובריאה תוך הימנעות מפגיעה באיכות הסביבה ומשאבים מתכלים. הבניה הירוקה היא בנייה אקולוגית שניזונה בעיקר ממשאבים טבעיים. הבניה מאפשרת לכל אחד ואחת מאיתנו לחסוך בהוצאות מיותרות של כסף. בשיטת בניה ירוקה האדריכלים יתכננו את הדירה או הבית בצורה חכמה מבחינה סביבתית. דבר שיבוא לידי ביטוי בכך שהבית יתוכנן בצורה בה הוא יקלוט את "התאורה הטבעית" של השמש ובכך בני הבית יחסכו בהוצאות על חשמל. בנוסף, האדריכלים ייקחו בחשבון את כל הקשור אל בידוד הבית, אינסטלציה, חימום הבית ועוד. בבנייה הירוקה לעיתים יוצרים בידוד באמצעות קיבוע של קורות עץ על הרצפה דבר שמונע חדירה של קור או חום. מבחינת האינסטלציה יש אפשרות להתקין ברזים חסכוניים שימנעו מצב של בזבוז מים. בנוסף לכל אלו הבניה הירוקה תכלול גם מחזור פסולת, בחירת חומרי בנייה לא מתכלים או שניתנים למחזור ועוד.

היתרונות של שיטה זו

יישום שיטת בנייה זו מחייבת ניסיון ושיתוף פעולה בין אנשי המקצוע השונים בכל שלבי התכנון של הבית ועד העמדה הסופית שלו. בבנייה הירוקה המומחים יבנו את הבית מתוך מחשבה עתידית של עלות ההוצאות לכל אורך מחזור הקיום של הבית והקו המחשבתי המנחה לא יהיה אך ורק ההוצאה הכלכלית הראשונית על בניית הבית. היתרונות של השיטה זו תמיד יהיו הוצאות נמוכות בכל הקשור אל התפעול של הבית, נוחות של המתגוררים בו (הן מבחינת שימוש בשטחים הפנימיים בבית ובשטחים החיצוניים), שווי גבוה של הבית וזאת משום שמדובר על בית חסכוני וכמובן שמירה על איכות הסביבה.

לסיכום, הבניה הירוקה היא הבניה העתידית שלנו. נכון להיום ניתן לראות יותר ויותר בתים שנבנים בשיטה זו ויותר ויותר קבלנים שנרשמים אל קורס בנייה ירוקה לקבלנים. נתון שאומר הכל.

This entry was posted in בנייה ירוקה. Bookmark the permalink.

Comments are closed.